Creditreform: meil on seadustest täiesti ükskõik!

Creditreform: meil on seadustest täiesti ükskõik!

  • On 16/03/2016

Hiljuti kirjutasime Andmekaitse Inspektsiooni ja Riigikohtu seisukohtadest selle kohta, et inkassofirmad rikuvad massiliselt ja süsteemselt isikuandmete kaitse seadust ning panevad sisuliselt toime kuritegusid (loe siit). Inkassofirmasid tundes arvasime, et ega see neid ei heiduta. Paraku läks meie arvamus täppi.

Hiljuti ületas uudiskünnise Creditreformi ebaseaduslik tegevus, kus inkassofirma pommitas täiesti juhuslikke ja asjassepuutumatuid inimesi väljapressijalike SMS-idega võlgadest, mida pole olemas (loe siit). Kas see on uus tase inkasso töömeetodites?

Tegemist oli väidetavate Citypark’i parkimistrahvidega. Sealjuures ei pidanud Creditreform oluliseks tuvastada, kes on võlgnik ning kas sõnumi saaja on üldse võlgu. Lisaks paistab, et siin tegeletud ebaseadusliku andmete töötlemisega (kogumisega). Selline tuvastamise ja tõendamise kohustus tuleneb aga juba seadusest. Tegelikult sellest, ja ainult sellest, saabki võlanõue alguse. Kaine mõistus tõrgub mõistmast, kuidas on võimalik esitada võlanõue, ilma et teataks, kellele see esitada või kas nõude saaja üldse on võlgu. Inkassofirmadel ei ole mõistlikkusega midagi pistmist, neid selline mõistusevastasus ei heiduta.

Pange tähele, Creditreform Eesti OÜ kliendihalduse osakonna juht Regina Šidlovskaja ütles sellele avantüürile kommentaariks pehmelt „Kuna võlgu jäänud isikuid on palju, siis seetõttu on loomulik, et esineb mitmeid erinevaid situatsioone.“ Rikutakse teiste inimeste õigusi ja seadusi ja nimetada neid „erinevateks situatsioonideks?“ Kas pole pisut küüniline? Teisisõnu – „kuna meil on väga palju tööd kontrollimatute ja ebaseaduslike nõuetega pommitamisel, siis on loomulik, et rikume inimeste õigusi ja seadusi.“ Lihtsalt uskumatu. Ei Creditreform, see ei ole loomulik. See ei ole ka seaduslik mitte. Samuti mitte õiguspärane, eetiline ja vastuvõetav. Paraku on Eestis veel ettevõtjaid (nt Citypark), kes valivad oma koostööpartneriks ebakompetentse, süüdimatu, vastutusvõimetu ja ebaseaduslikult tegutseva teenusepakkuja. See aeg saab varsti ümber.

Loomulikult tuleb oma võlg tasuda ja tekitatud kahju hüvitada. Ja loomulikult võib võlanõudja volitada inkassofirmat oma asja ajama. Kuid sama loomulikult on inkassofirmal kohustus ka esitada võlanõue õige isiku vastu, tõendada võlanõude olemasolu, selle suurust ja väidetava võlgniku vastutust. Need on küsimused, millega inkassofirmad alatasa jänni jäävad. See on ka arusaadav, eks ebaseadusliku nõude tõendamine ei saagi ega peagi kerge olema. Ka Tarbijakaitseamet on samas rõhutanud, et „Ilmselge on see, et inkassofirmad ei tohi lihtsalt ükskõik kelle käest raha hakata nõudma.

Kas kunagi üldse saabub ka aeg, mil inkassofirmad hakkavad Eesti seadustest ja ametiasutustest lugu pidama ning lõpetavad ebaseadusliku tegevuse? Meie usume, et see juhtub ja töötame selle nimel.

0 Comments