Inkassofirmade ebaseaduslik „kohtumäng“

Inkassofirmade ebaseaduslik „kohtumäng“

  • On 23/03/2016

Lood inkassofirmade kohtumängudest ei ole iseenesest enam uudis, aga kuna väga paljud meie kliendid on sellise seaduserikkumisega kokku puutunud, siis otsustasime ka ise sellest lähemalt kirjutada.

Kõigile on juba niigi teada, et inkassofirmad kasutavad jõuvõtteid, hirmutamist, valetamist, solvamist ja laimamist selleks, et ebaseaduslikke summasid inimestelt nõuda. Niimoodi „läbitöödeldud“ inimene võibki olla lõpuks nii nurka surutud, et inkassofirma ettepanek maksegraafiku sõlmimiseks tundub hea idee. Maksegraafiku tekst ei kuulu läbirääkimistele (ja hirmutatud ning seadusse aetud inimene ei tule ka tavaliselt ise selle peale, et tal on õigus lepingu tingimusi läbi rääkida) ja nii lisatakse sinna klausel, et kui inimene sellest ebaseaduslikust ja ebareaalsest maksegraafikust kinni ei pea, antakse asi lahendada vahekohtutele. Just-just, mitte päri kohtutele, vaid inkassofirmade enda väljamõeldud „mängukohtutele.“

Nii imelik kui see ka ei tundu, on vahekohtud Eestis seaduslikud. Nad peavad vastama teatud tingimustele ja tagama inimeste õigused. Päriselus tähendab see seda, et kodulehel on kirjas midagi sellist – „ausõna, kõik õigused on tagatud ja tegutseme seaduste järgi.“ Naerukoht. Nagu see oleks esimene kord kui inkassofirmad valetavad…

Tegelikkuses rikutakse sellise kohtumängu juures enamasti kõiki elementaarseid õigusi – kohtudokumente ei anta inimesele kätte, vastamiseks antakse ebareaalselt lühike tähtaeg jne. Väga paljudel juhtudel ongi sellised vahekohtu otsused tekkinud nii, et inimene sellest ise ei teagi. Tema saab esimese signaali siis, kui on poes ostukorvi täitnud, pika järjekorra ära seisnud ning makstes avastab, et kaart on blokeeritud. Edasisel uurimisel saab teada, et kuskil on kunagi toimunud mingi „seaduslik kohtumäng,“ on tehtud otsus ja selle otsuse alusel on kohtutäitur tema kontod arestinud.

Mõni aeg tagasi kirjutati sellest probleemist lähemalt Raamatupidamisuudistes (vt siit). Ühest eriti jultunud ja ülbest inkassofirma vahekohtumängust on kirjutatud ka siin.

Üks Eestis tegutsev vahekohus on näiteks Elektrooniline Vahekohus OÜ (link).

Selline massiline seaduserikkumine on kestnud juba mõnda aega, aga õnneks on ka riik aru saanud, et midagi tuleb muuta. Lähiajal on lootust, et seadusemuudatusega siiski kehtestatakse kontroll nende inkassofirmade kohtumängude üle (loe siit ja siit).

Senikaua soovitame aga inkassofirmadega maksekokkuleppeid sõlmides olla väga ettevatlik ja tähelepanelik.

0 Comments