Julianuse spetsialistid teevad võluväel mõnest eurost kümme korda suurema nõude

Julianuse spetsialistid teevad võluväel mõnest eurost kümme korda suurema nõude

  • On 12/02/2016

Õpetlik lugu Valgamaalt. Jäätmeseadus kohustab prügifirmasid teatud piirkondi teenindama. Prügifirmad on siin asunud tihti seisukohale, et nemad teenindavad, maksu mis maksab, ja ei ole oluline, kas inimesel on prügi, mida vedada või mitte. Maapiirkondades elavatel inimestel tihti ei olegi prügi, mida ära anda. Kõik ülejäägid leiavad rakendust.

Nii juhus ka ühe valgamaalasega (sellest on kirjutatud siin). Seekord ei võtnud prügifirma aga härrasmehe selgitusi kuulda. Muudkui sõitis kohale, tuvastas, et prügi pole ning esitas arve tühisõidu eest. Selliseid sõite ja arveid kogunes mingi perioodi jooksul kokku 2 euro ja 16 sendi eest.

Sellega aga asi ei lõppenud, vaid alles algas. Julianuse spetsialistid panid selle numbri oma valemitesse ja nii saigi inimene hetkega kümme korda suurema nõude – 22 eurot ja 20 senti.

Meile ei ole selle juhtumi kõik asjaolud teada, aga võime mürki võtta, et number 22,20 eurot on laest võetud. Selle tõendamiseks ei ole olemas ühtegi dokumenti (oma kogemuse pealt teame arvata, et valdavalt see inkassofirma nõuete puhul nii ongi). Selline nõue saaks olla põhjendatud vaid ühel juhul – prügifirma soovib kätte saada võlga 2,16 eurot ja maksab selle eest inkassofirmale peaaegu 20 eurot (ilmselt on nõudesumma sees natuke ka viiviseid). Ükski mõistlik inimene ega firmajuht sellise hinnaga sellist teenust ei osta, see on selgemast selgem. Järelikult Julianuse järjekordselt blufib.

Julianuse käekiri on siin meile loomulikult tuttav. Inimese hirmutamise ja eksitamise läbi pannakse ta maksma ulmelisi, kümme korda suuremaid summasid, kui on põhjendatud. Selline nõue ei ole mõistlik. Tegemist on ebaproportsionaalselt suure (kahju)nõudega, millest võlgnikku ei ole eelnevalt hoiatatud. Juba ainuüksi nendel põhjustel on selline nõue seadusevastane. Oleme sarnastes olukordades edukalt oma klientide õigusi kaitsnud.

Ja veel, prügifirmaga tasub rääkida. Meie kogemusele tuginedes on nad enamasti mõistlikud. Kõik saavad aru, et kui prügi pole, siis seda pole. Tühisõidud ei ole kellelegi kasulikud.

0 Comments